Arazi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Nokta

bursa-satilik-arazi

Arazi ya da arsa almak son yıllarda en akıllıca yapılan yatırım türlerinden biri haline geldi. Özellikle imara açık araziler üzerine yapılan yatırımlar belli süreçlerin ardından yatırımcının cebine iki, üç ev veya iyi bir para olarak dönüyor. Öyle ki, şu anda Türkiye genelinde büyüğünden küçüğüne tüm yatırımcıların hedef tahtasında kendisine yer bulan bir yatırım şekli durumunda. Tabi bunun yanı sıra kendi arsasını ya da arazisini yine kendisi değerlendiren insanlarda yok mu, var!

Arazi piyasasın da şu anda bir yoğunluk yaşandığı bir gerçektir. Peki, bu denli yoğunluk yaşanan bir piyasada alıcı nelere dikkat etmeli, neleri göz önünde bulundurmalıdır? Bu soruyu yine sizler için madde madde yanıtlamaya çalıştık.

Arazi Alımında 8 Önemli Nokta

  1. Arazi almak isteyen bir kişinin öncelikle dikkat etmesi gereken nokta alacağı arazinin / arsanın imar planı olmalıdır. İmar planının üst ölçekli planlara uyumlu olması ve sizin amacınıza uygun olması gerekmektedir. Planda bulunabilecek özel şartlara ve kısıtlamalara da ayrıca dikkat edilmesi gerekir.
  2. Almak istenilen arazinin ya da arsanın anlaşmaya varılmadan görülmesi de yine alıcının yararına olacaktır. Bunun yanı sıra Tapu Sicil Müdürlüğü’nden size satılmak istenen arazinin bahsi geçen tapudaki arazi mi olduğunu sorgulamak akıllıca olacaktır.
  3. Özellikle dere ve göl kenarlarındaki araziler konusunda ekstra bir dikkat sarf etmeniz gerekir, zira su toplama havzası olabilecek bu tarz yerlerde yapılaşma izni verilmeyebilir.
  4. Arazinin tarla mı yoksa arsa mı olduğuna dikkat edin. Ve eğer hisseli bir araziyse tüm hissedarlardan alım için olur izni alınması gerektiğini unutmayın. Bu işlem belki alım sürecini bir miktar uzatacaktır.
  5. İmar Müdürlüğü’nden imar durumunu, Tapu Sicil Müdürlüğü’nden de satış ile ilgili aleyhte şerh olup olmadığını da kontrol etmeniz sizin açınızdan riskleri minimuma indirmenin birkaç önemli yoludur.
  6. Eğer arazinin üzerinde işgalci konumunda ruhsatsız, kaçak bir yapılaşma söz konusu ise bu tarz araziler için zorunlu olmadıkça alım işlemine girmemenizi öneriyoruz.
  7. Maddi olarak herhangi bir hataya düşmemek için bölgedeki diğer arazilerle sizin almak istediğiniz arazi arasında nitelikleri babında bir fiyat karşılaştırması yapın.
  8. Tüm bunlardan öte almak istediğiniz arazinin ana yola yakınlığı, topograf özelliği, eğiminin düz veya az bir eğime sahip olması, yüksek gerilim hatlarına uzak ve tercihen manzaraya sahip olması dikkat etmeniz gereken diğer unsurlar olacaktır.

Bunların hepsini gerçekleştirmek için yeterli zamanınız olmadığını düşünüyor iseniz, kesinlikle bu süreçleri gerçekleştirmeden arazi ya da arsa almayınız. Tüm bu süreçlerde sizlere yardımcı olabilecek emlak ve gayrimenkul danışmanlarıyla beraber çalışınız. Unutmayın başlangıçta yapılan hata sonuca gitmeyi imkânsız kılar.

Detaylı bilgiler için sizleri Eksper Bursa Emlak Ofisimize bekliyoruz!


Diğer makaleler

Kiracıyı Nasıl Çıkarabilirim?

Kiracıyı Nasıl Çıkarabilirim?