Bursa Nilüfer İlçesi Mahalleleri

[mappress mapid=”2″]

 

ÇAMLICA

Nilüfer Belediyesi sınırları içerisinde bulunan bir mahalledir. Konutlaşmanın hızlı ilerlediği Çamlıca’da yapılan her site planlı kentleşmenin birer timsali olarak çıkıyor karşımıza. Ve siteler yeşiliyle adeta bir park alanını andırıyor. Mahallede iki ilköğretim okulu ile bir Anadolu Lisesi bulunmakta. Kültür, Gümüştepe, Odunluk ve Konak komşu mahalleleridir. 14 000 civarında bir popülâsyona sahip olan bu ilçe Bursa şehir merkezinin batı tarafındadır.

BEŞEVLER

Nilüfer Belediyesinin yapmış olduğu en büyük parkın bulunduğu mahalledir. Ve yine Nilüfer Belediyesi bu mahalleye modern bir kapalı Pazar yeri inşa ederek halkın hizmetine sunmuştur. Ayrıca belediye mahalledeki pazar alanında zaman zaman halk konserleri organize etmektedir. Ulaşım belediye otobüslerinin ve dolmuşların yanı sıra metro ile de sağlanabilmektedir. Konak Caddesi, Beşevler Caddesi, Yıldırım Caddesi ve Eğitimciler Caddesi mahalleden geçen en büyük caddelerdir.

ÜÇEVLER

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’ne çok yakın olan bu mahallenin nüfusu 8000 dolaylarındadır. Nilüfer Belediyesi bu mahallede kendi belediyesine ait spor tesisleri kurmuştur. Günümüzde aktif olarak yürütülen bir yeşillendirme projesi de mevcuttur. Mahallenin en büyük caddeleri ise Dumlupınar ve Denizciler Caddesi’dir.

ODUNLUK

Odunluk Mahallesi Nilüfer’in en sakin mahallelerinden biridir. Osmangazi ilçesi sınırında bulunan bu mahallenin belediye raporlarına göre 2008 nüfusu 1900 dolaylarındadır. Mihraplı Parkı Dikkaldırım ve Odunluk Mahallesi arasında yer alır. Yine aynı bölgede bir de büyük alışveriş merkezi mevcuttur.

İHSANİYE

Nilüfer Belediyesi sınırları içerisindeki nüfusu en yüksek olan mahalle İhsaniye’dir. Ulaşım yine belediyenin tahsis ettiği araçların yanı sıra metro ile de sağlanmaktadır. Ayrıca Türk spor tarihinin önemli isimlerinden Cengiz Göllü adına bir voleybol tesisi şuanda inşa aşamasındadır. Mahallede anaokulundan liseye kadar çeşitli eğitim kurumları, spor merkezleri, parklar ve alışveriş merkezleride bulunmaktadır. Kendi kendine yeten bir mahalle kavramını İhsaniye için kullanmak yanlış olmaz herhalde. Zira eğitimden eğlenceye her alanda çeşitli imkânlara sahiptir. Batısından geçen Fatih Sultan Mehmet Bulvarı kâffeleri ve restoranları ile ünlüdür.

ESENTEPE

Esentepe Mahallesi Nilüfer Organize Sanayi yolu olan Sanayi Caddesi üzerinde yer almaktadır. Yapılaşması sadece Bursa’ya değil Türkiye’ye örnek teşkil edecek bir kentleşme planına sahiptir. Site şeklinde konutlaşmayla çarpık kentleşmeden eser taşımayan mahallede yeşil doku binalarla birlikte yükseltilmiştir. 2008 verilerine göre 13 000 dolaylarında bir nüfusa sahiptir. Mahalle yakınlarında iki farklı pazar alanı mevcuttur. Gerek kendi içerisinde barındırdığı eğitim kurumları gerekse yakın yerleşkelerdeki kurumlar sayesinde eğitim koşulları sağlanmaktadır.

HÜDAVENDİGAR

Nilüfer’in komşu ilçesi olan Osmangazi sınırları içerisindedir. Yine site yapılaşması ile meşhur olan bu mahalle oldukça yeşil bir çevreye sahiptir. Bursa-Uludağ yoluna oldukça yakın olan Hüdavendigar yeşil bir çevrenin eteklerinde yer alır. Mahallede çeşitli sosyal tesisler, okul ve çocuk parkları mevcuttur.

DİKKALDIRIM

Dikkaldırım Osmangazi’den Nilüfer’e geçiş noktasında yer alır. Bundan dolayı her türlü ulaşım sistemine yakın bir bölgededir. Bursa Anadolu Lisesi bu mahalle sınırları içerisindedir. Ayrıca Dikkaldırım ve Kükürtlü Mahallesi arasında üç farklı hastane mevcuttur. Ve yine sosyal hizmetler veren kurumlar, çocuk parkları ve alışveriş merkezleri ile Dikkaldırım halkı için cazip bir yaşam merkezidir.

KÜKÜRTLÜ

Kükürtlü Bursa şehir merkezi batısında ve Dikkaldırım Mahallesi’nin doğusunda yer alır. En büyük caddeleri kuzeyinden geçen Mudanya Bulvarı ve kendi adını taşıyan Kükürtlü Caddesi’dir. Yine bu mahallemizde de halka hizmet veren bir metro istasyonu mevcuttur. Otel, park ve bahçelerin yanı sıra komşu mahallesi olan Çekirge ile arasında bulunan hamam ve termal tesisleriyle meşhurdur. Ayrıca bu mahallelerimizin çoğunda okuma ve yazma oranı % 99 civarındadır.


Diğer makaleler

Kiracıyı Nasıl Çıkarabilirim?

Kiracıyı Nasıl Çıkarabilirim?