Emlak Satışı En Çok Bursa’da Kazandırdı

Avrasya Gayrimenkul Danışmanları Derneği AGDEM raporu aşağıdadır.

bursa-emlak-piyasasi

Garanti Bankası’nın desteğiyle hazırlanan emlak araştırmasına göre, Eylül ayında konut satış fiyatlarının en çok arttığı il Bursa, en çok değer kaybettiği il ise Antalya oldu.


Mortgage Uzmanı Garanti’nin desteğiyle reidin.com tarafından hazırlanan ve Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’deki konut satış fiyatları ve kira değerlerinin analizini içeren Reidin.com Emlakendeks’in Ekim 2010 raporu yayınlandı.

Rapora göre, Bursa bir önceki ayla karşılaştırıldığında satılık konut fiyatlarındaki metrekare başına yüzde 0,60’lık değer artışıyla, Eylül ayında konut fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Bursa’da metrekare satış fiyatı 909 TL’den 914 TL’ye yükseldi. Bir önceki aya göre konut satış fiyatlarında yüzde 0,47 oranında düşüş yaşanan Antalya ise konut fiyatlarının en çok değer kaybettiği il oldu. Antalya’da metrekare satış fiyatı 827 TL’den 823 TL’ye indi. Adana, Ankara, İstanbul ve İzmir’de konut satış fiyatları sırasıyla yüzde 0,29; yüzde 0,48; yüzde 0,46 ve yüzde 0,09 oranında artarken; Kocaeli’nde yüzde 0,35 oranında azaldı.

Rapor, Eylül 2010’da satılık konut fiyatları açısından bir önceki aya göre en çok değer artışı yaşanan ilçenin İstanbul Ümraniye (+yüzde 2,12), en çok değer kaybı yaşanan ilçenin ise İstanbul Beylikdüzü (-yüzde 2,14) olduğunu ortaya koydu.

Bir önceki aya göre Eylül 2010’daki kira değerleri incelendiğinde, metrekare kira değerinin 6,74 TL’den 6,79 TL’ye çıktığı İstanbul, yüzde 0,72’lik artışla kiraların en fazla yükseldiği şehir oldu. Antalya ise yüzde 0,54 oranındaki düşüşle, bir önceki aya göre kiraların en fazla değer kaybettiği il olurken, Antalya’da metrekare kira değeri 3,84 TL’den 3,82 TL’ye indi. Rapora göre, metrekare kira değerleri Kocaeli’de yüzde 0,61, Bursa’da yüzde 0,50 ve Adana’da yüzde 0,20 oranında artarken; Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 0,13 ve yüzde 0,11 oranında azaldı.

Rapor, Eylül ayında bir önceki aya göre konut kira değerleri açısından en çok değer artışı yaşanan ilçenin İzmir Çiğli (+yüzde 2,28), en çok değer kaybeden ilçenin ise İstanbul Sultanbeyli (-yüzde 2,23) olduğunu gösterdi.


Diğer makaleler

Kiracıyı Nasıl Çıkarabilirim?

Kiracıyı Nasıl Çıkarabilirim?